Kategorie

Strona główna

Kontakt

Biuro Infoserwisu


Tel CZ: +420 596 621 921

Tel PL: +48 33 852 1555

GSM CZ: +420 602 769 179

GSM PL: +48 698 142 690

Mail: dispecink@cespol.cz

Chat: opolsku.info/chat

Copyright

Artykuły wyrażają poglądy autorów i są własnością redakcji.
ˆ Cespol Sp. z o.o.

Reklama
Informacje
Tatra jedzie na giełdę
30.05.2008, 15:30:50
Mail Wysłać artykuł
Opinion Dodać opinię
Print Druk artykułu
Rate Ocenić artykuł
Cespol PL - PL
Wiadomości
Ocena artykułów: 3
Liczba wizyt ( 16021 )

Czechy Producent ciężarówek sprzeda papiery na praskim parkiecie
Tatra, jeden z największych czeskich producentów ciężarówek, wybiera się na giełdę. To dobra wiadomość m. in. dla praskiej giełdy, która z debiutami jest na bakier.
Władze koncernu poważnie myślą o ofercie publicznej na praskim parkiecie – donosi czeski portal E15. Ronald Adamse, prezes Tatry, potwierdza, że właściciele spółki planują wprowadzenie firmy na giełdę, ale prawdopodobnie jeszcze nie w tym roku. Akcje czeskiego przedsiębiorstwa przedparoma laty znajdowały się już w publicznym obrocie –wpozagiełdowym rynku RM –System.

Władze producenta ciężarówek milczą na razie na temat rozmiarów oferty publicznej. Wiadomo jedynie, że środki miałyby pójść na zwiększenie mocy produkcyjnych. Obecnie Tatra jest wyceniana przez analityków na około 10 mld koron (blisko 1,3 mld złotych). Taka wycena to spory powód do radości dla głównego udziałowca koncernu. Tatra Holding, kontrolowana przez KBC Private Equity, dwa lata temu kupiła od amerykańskiego koncernu Terex Corporation 81-proc. pakiet spółki zaledwie za 600 mln koron.
Dynamicznie rosnąca wartość czeskiego koncernu to m.in. efekt świetnych wyników finansowych za ostatni rok. Wubiegłym roku koncern zarobił 901 milion koron (117 mln zł), aż o 245 proc. więcej niż wpoprzednim okresie. Taki wynik udało się osiągnąć przy obrotach rzędu 8,38 mld koron (1 mld zł).

Tatra to spadkobierca najstarszej fabryki samochodów osobowych w Europie. Przed wojną zakłady w Koprivnicach specjalizowały się w produkcji luksusowych modeli. Teraz głównym przedmiotem ich działalności jest produkcja ciężarówek, szczególnie na zlecenie wojska oraz części zamiennych do pojazdów.

Zapowiedzi Tatry dotyczące debiutu giełdowego na pewno poprawią humor Petrowi Koblicowi, prezesowi praskiego parkietu. W ubiegłym roku szef tamtejszej giełdy liczył na pięć debiutów. Tymczasem na czeskiej platformie pojawiły się wówczas tylko dwie nowe firmy – AAA Auto, sieć komisów samochodowych i deweloper VGP.

Wtym roku ofertę publiczną w Czechach przeprowadził na razie koncern New World Resources, zajmujący się wydobyciem węgla kamiennego. Górniczy holding zadebiutował również w Warszawie i Londynie. Koblic liczy, że węglowa oferta zachęci inne spółki doszukania kapitału na giełdzie. –WCzechach mamy obecnie co najmniej 10–15 firm, które są na różnych etapach przygotowań do wprowadzenia swoich akcji na nasz parkiet – twierdzi prezes praskiej platformy.
PDF
Export do PDF
Print
Druk artykułu
Mail
Wysłać artykuł
Opinion
Dodać opinię
12345Liczba głosów: 7762 , aktulana przeciętna: 3
Komentáře:
KomentářeČlánek zatím nebyl komentován

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.


Související články:

Warto przeczytać

Czeski rynek dla polskich przedsiębiorców.Dla polskich firm są przygotowane:


  • W pełni wyposażone biura

  • Wirtualne biura, gdzie koszty utrzymania są rozłożone na grupę polskich firm

  • Biura na związane z legislatywą potrzeby rejestracji firmy.


Wyszukanie partnera handlowego

Oferujemy dlatego Państwu pomoc przy wyborze partnera, która oparta jest na długoletnich doświadczeniach praktycznych ze środowiska handlowego.

O ile skorzystacie z naszych usług, mamy dla Was szeroki wybór form i zakresu usług.


Zapraszamy na OCZECHACH.INFO

Szukasz informacji o Czechach? Odwiedź nasz portal internetowy oczechach.info. Tutaj możesz uzyskać aktualne dane na temat gospodarki, wymiany towarowej, form działalności osób zaganicznych i wiele innych ciekawostek, które Cię interesują. Jeżeli masz jakieś pytania, to pisz lub dzwoń pod numer dyspozytorni. Właśnie dla Ciebie stworzyliśmy te strony i jesteśmy przygotowani do współpracy z Tobą.


Reklama

Napisz do nas
Od

Opis

Tekst

Zobacz także:

oSlowacji.info
oPolsku.info
oCzechach.info
C-bs.eu
Cespolgroup.com
Dobrarada.biz