Kategorie

Strona główna

Kontakt

Biuro Infoserwisu


Tel CZ: +420 596 621 921

Tel PL: +48 33 852 1555

GSM CZ: +420 602 769 179

GSM PL: +48 698 142 690

Mail: dispecink@cespol.cz

Chat: opolsku.info/chat

Copyright

Artykuły wyrażają poglądy autorów i są własnością redakcji.
ˆ Cespol Sp. z o.o.

Reklama
Informacje
Czesi na stabilizację cen jeszcze poczekają
30.05.2008, 15:32:49
Mail Wysłać artykuł
Opinion Dodać opinię
Print Druk artykułu
Rate Ocenić artykuł
Cespol PL - PL
Wiadomości
Ocena artykułów: 3
Liczba wizyt ( 14668 )

Rynek mieszkaniowy naszych sąsiadów co najmniej od kilku miesięcy stygnie. Wielu zagranicznych inwestorów już raczej przyciągał nie będzie, ale z drugiej strony przeciętni zjadacze chleba też nie mają co liczyć na satysfakcjonujący ich poziom cen
Większość krajów położonych na obszarze od Bałtyku po Adriatyk iMorze Egejskie doświadcza wtym roku spadku koniunktury na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Wyraża się to w niższej dynamice cen, spadku sprzedaży oraz niższej liczbie rozpoczętych budów. Jednak tempo i przebieg tego procesu różni się czasem bardzo wyraźnie wzależności od kraju. W krajach bałtyckich był on najbardziej zdecydowany, w Bułgarii – być może dopiero się rozpoczyna. Czechy sytuują się gdzieś pośrodku regionalnej stawki. W przeciwieństwie do Polski mieszkania wciąż tam drożeją, a popyt spada stosunkowo powoli.
W pierwszych latach XXI wieku jedynie 1–2 proc. nieruchomości sprzedawano w Czechach inwestorom zagranicznym.

Mimo to ceny rosły o kilkanaście procent, by w końcu wminionym roku podskoczyć o około 20 proc. Nawet jak na najbogatszy poSłowenii kraj Europy Środkowej, owciąż dużych niezaspokojonych potrzebach, taki wzrost okazał się dla konsumentów za wysoki.

Przynajmniej na razie rozczarowali się jednak ci, którzy spodziewali się twardego lądowania i stabilizacji podobnej do tej wPolsce. W ostatnich miesiącach mieszkania drożeją nawet o 10 proc. w stosunku rocznym. To, jak będzie w dalszej części bieżącego roku, stanowi sporą niewiadomą.
WI kwartale tego roku oddano do użytku 9158 mieszkań i domów. Jest to o 9,8 proc. więcej niż w roku2007. 2000 obiektów ukończono w samej Pradze. To dość dobre wyniki, choć nie spełniają oczekiwań władz. Rząd szacuje bowiem, że aby w ciągu kilku lat zaspokoić potrzeby mieszkaniowe społeczeństwa, co roku powinno być udostępnianych około 45 tys. lokali. Tymczasem choć w kolejnych kwartałach liczba mieszkań powinna rosnąć, to jednak już ze znacznie mniejszą dynamiką. – Raczej trudno będzie o to, by w następnych kwartałach powtórzył się tak solidny wzrost liczby ukończonych mieszkań, ponieważ w drugiej połowie ubiegłego roku, ze względu na niepewność dotyczącą zmiany VAT i wysoki popyt, budownictwo mieszkaniowe zanotowało ponad 40-procentowy wzrost – powiedział Czeskiej Agencji Prasowej (CTK) Petr Dufek, analityk banku Ceska Sporitelna. Rzeczywiście, podniesienie podatku VAT na sprzedaż nieruchomości musiało wpłynąć na fakt, że wiele osób przyspieszyło zakupy, by zdążyć przed wejściem zmian w życie. Mogło to zaciemnić prawdziwy obraz rynku.

Wprawdzie w I kwartale rozpoczęto 9750 budów, ale to już tylko o 4,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Podaż odpowiedziała w tym wypadku – choć jak zwykle z opóźnieniem – na zmianę popytu, który z kolei reaguje na lekkie spowolnienie w gospodarce i wzrost kosztów kredytu. Wartość podpisanych w I kwartale umów na udzielenie pożyczek hipotecznych spadła o około 9 proc. To pierwsza obniżka odwielu lat. Zapewne swoją rolę odgrywają tu wieści ze Stanów Zjednoczonych, wpływające na skłonność do zadłużania się. O tym, że zagrożenie niewypłacalnością nie jest nierealne, świadczą dane dotyczące niespłaconych kredytów. W 2007 r. banki przejęły z tego tytułu w sumie 400 tys. aktów własności, najwięcej w historii. Nie wiadomo jednak, jaką część tej liczby stanowią nieruchomości.

Wtej sytuacji wzrasta liczba mieszkań gotowych, a nie sprzedanych, co dotychczas było rzadkim zjawiskiem. Według ekspertów przepytanych przez portal Aktualne. cz, na klienta czeka obecnie około 5000 lokali oddanych do użytku nie wcześniej niż trzy lata temu. Niektórzy twierdzą, że zwiastuje to dalszą redukcję wzrostu cen, potencjalnie nawet do zera.

Czeski rynek charakteryzuje się dość dużym zróżnicowaniem.
Pod względem cen duży dystans dzieli stolicę i resztę kraju. Jak podaje agencja nieruchomości King Sturge, w2007 r. zametr kwadratowy płacono średnio wPradze58 tys. koron (7,87 tys. zł), w Brnie – 43 tys. koron (5,84 tys. zł), awHradec Kralove – 40 tys. koron (5,43 tys. zł). Są jednak miasta, m.in. Brno i Czeskie Budziejowice, które tempem wzrostu cen wydatnie Pragę przebijają. W ubiegłym roku rekordy biła Ostrava, gdzie wartość nieruchomości mieszkaniowych podskoczyła mniej więcej o połowę. Miasto to rozpoczęło niedawno okres burzliwego rozwoju, a dla Polaków może być tym atrakcyjniejsze, że leży9km odnaszej granicy. W samej Pradze dobre perspektywy mają wciąż – zdaniem analityków – dzielnice położone w centrum miasta, takie jak Vinohrady, Zizkov, Karlin. Spada zainteresowanie mieszkaniami położonymi wgwarnej okolicy iprzyruchliwych drogach. Lokale, które nie mogą znaleźć nabywcy, znajdują się często na parterach budynków wystawionych przez stosunkowo niewielkie firmy, które nie mogą pozwolić sobie na szerszą reklamę.
PDF
Export do PDF
Print
Druk artykułu
Mail
Wysłać artykuł
Opinion
Dodać opinię
12345Liczba głosów: 7150 , aktulana przeciętna: 3
Komentáře:
KomentářeČlánek zatím nebyl komentován

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.


Související články:

Warto przeczytać

Czeski rynek dla polskich przedsiębiorców.Dla polskich firm są przygotowane:


  • W pełni wyposażone biura

  • Wirtualne biura, gdzie koszty utrzymania są rozłożone na grupę polskich firm

  • Biura na związane z legislatywą potrzeby rejestracji firmy.


Wyszukanie partnera handlowego

Oferujemy dlatego Państwu pomoc przy wyborze partnera, która oparta jest na długoletnich doświadczeniach praktycznych ze środowiska handlowego.

O ile skorzystacie z naszych usług, mamy dla Was szeroki wybór form i zakresu usług.


Zapraszamy na OCZECHACH.INFO

Szukasz informacji o Czechach? Odwiedź nasz portal internetowy oczechach.info. Tutaj możesz uzyskać aktualne dane na temat gospodarki, wymiany towarowej, form działalności osób zaganicznych i wiele innych ciekawostek, które Cię interesują. Jeżeli masz jakieś pytania, to pisz lub dzwoń pod numer dyspozytorni. Właśnie dla Ciebie stworzyliśmy te strony i jesteśmy przygotowani do współpracy z Tobą.


Reklama

Napisz do nas
Od

Opis

Tekst

Zobacz także:

oSlowacji.info
oPolsku.info
oCzechach.info
C-bs.eu
Cespolgroup.com
Dobrarada.biz