Kategorie

Strona główna

Kontakt

Biuro Infoserwisu


Tel CZ: +420 596 621 921

Tel PL: +48 33 852 1555

GSM CZ: +420 602 769 179

GSM PL: +48 698 142 690

Mail: dispecink@cespol.cz

Chat: opolsku.info/chat

Copyright

Artykuły wyrażają poglądy autorów i są własnością redakcji.
ˆ Cespol Sp. z o.o.

Reklama
Informacje
Klaus w Warszawie o Iraku, integracji, Wyszehradzie i mniejszości
04.04.2003, 07:34:00
Mail Wysłać artykuł
Opinion Dodać opinię
Print Druk artykułu
Rate Ocenić artykuł
Kowalová Dorota - DK
Wiadomości
Ocena artykułów: 3
Liczba wizyt ( 26423 )

Od rozmów "w cztery oczy" z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim rozpoczął w czwartek oficjalną wizytę w Polsce prezydent Czech Vaclav Klaus.
W Warszawie spotkał się też z marszałkami Sejmu i Senatu. Zwiedził również Stare Miasto.
"Polska i ja osobiście jesteśmy pod wrażeniem decyzji, że druga wizyta zagraniczna prezydenta Klausa, po objęciu urzędu, odbywa się w Warszawie; traktujemy to jako dowód jego przywiązania do Polski, do jak najlepszych relacji między Polską a Republiką Czeską. Traktujemy to jako gest, który ma bardzo głęboką treść, bardzo wielką substancję, dobrze wróżącą w kontaktach na przyszłość" - oświadczył Kwaśniewski, witając Klausa.

Czeski prezydent przypomniał, że w Polsce przebywał wielokrotnie; jako sportowiec - zawodnik młodzieżowej reprezentacji ówczesnej Czechosłowacji w koszykówce; jako turysta, ekonomista i wreszcie, w latach 90. jako polityk.

Różne zaangażowanie Polski i Czech w konflikt iracki nie jest powodem napięć między obu krajami - zapewniali obaj prezydenci. Polska poparła decyzję antyirackiej koalicji, obecna jest też militarnie w jej działaniach, natomiast Czechy nie uczestniczą w koalicji.

Jednak - jak powiedział Kwaśniewski - nie jest to powodem różnicy zdań ani napięć między obu krajami.

Politycznie oba kraje chciałyby, żeby konflikt w Iraku zakończył się jak najszybciej, przy jak najmniejszej liczbie ofiar.

Kwaśniewski i Klaus omawiali też problemy związane z integracją Polski i Czech z Unią Europejską: w obu krajach odbędą się w czerwcu referenda akcesyjne. "Uczynię wszystko, by w Polsce wygrać referendum, i będę uczestniczył w kampanii" - zadeklarował Kwaśniewski.

Obaj prezydenci omawiali też współpracę regionalną w ramach Grupy Wyszehradzkiej, w skład której - oprócz Polski i Czech - wchodzą Węgry i Słowacja. "Zgadzamy się, że ta forma współpracy powinna istnieć, ale zadania Grupy zmieniają się" - powiedział Kwaśniewski.

Według polskich szacunków, w Czechach mieszka około 60 tys. osób polskiego pochodzenia. O zrealizowanie postulatów polskich organizacji w Czechach zwrócił się do Klausa marszałek Senatu Longin Pastusiak.

Jak powiedział, postulaty te dotyczą przede wszystkim restytucji budynków, które przed II wojną światową należały do polskich organizacji w Czechosłowacji. Budynki te zostały skonfiskowane przez hitlerowców, a następnie znacjonalizowane przez rząd czeski.

Niestety czeskie prawo pozwala na restytucję znacjonalizowanych nieruchomości osobom prywatnym, a nie prawnym. "Prosiłem pana prezydenta, aby znaleźć jakieś zastępcze budynki, które są własnością komunalną i mogłyby być oddane organizacjom polskim, na rzecz klubów czy sekretariatów tych organizacji" - powiedział Pastusiak.

Marszałek Senatu zwrócił uwagę na to, jak dobrze rozwijają się polsko-czeskie stosunki handlowe: jego zdaniem świadczy o tym fakt, że z największą gospodarką świata, z jaką Polska posiada stosunki handlowe, czyli z USA, obroty handlowe w ubiegłym roku zamknęły się sumą 2,5 mld dolarów, natomiast obroty polsko-czeskie - sumą 3,5 mld dolarów.

PDF
Export do PDF
Print
Druk artykułu
Mail
Wysłać artykuł
Opinion
Dodać opinię
12345Liczba głosów: 11723 , aktulana przeciętna: 3
Komentáře:
KomentářeČlánek zatím nebyl komentován

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.


Související články:


Warto przeczytać

Czeski rynek dla polskich przedsiębiorców.Dla polskich firm są przygotowane:


  • W pełni wyposażone biura

  • Wirtualne biura, gdzie koszty utrzymania są rozłożone na grupę polskich firm

  • Biura na związane z legislatywą potrzeby rejestracji firmy.


Wyszukanie partnera handlowego

Oferujemy dlatego Państwu pomoc przy wyborze partnera, która oparta jest na długoletnich doświadczeniach praktycznych ze środowiska handlowego.

O ile skorzystacie z naszych usług, mamy dla Was szeroki wybór form i zakresu usług.


Zapraszamy na OCZECHACH.INFO

Szukasz informacji o Czechach? Odwiedź nasz portal internetowy oczechach.info. Tutaj możesz uzyskać aktualne dane na temat gospodarki, wymiany towarowej, form działalności osób zaganicznych i wiele innych ciekawostek, które Cię interesują. Jeżeli masz jakieś pytania, to pisz lub dzwoń pod numer dyspozytorni. Właśnie dla Ciebie stworzyliśmy te strony i jesteśmy przygotowani do współpracy z Tobą.


Reklama

Napisz do nas
Od

Opis

Tekst

Zobacz także:

oSlowacji.info
oPolsku.info
oCzechach.info
C-bs.eu
Cespolgroup.com
Dobrarada.biz