Kategorie

Strona główna

Kontakt

Biuro Infoserwisu


Tel CZ: +420 596 621 921

Tel PL: +48 33 852 1555

GSM CZ: +420 602 769 179

GSM PL: +48 698 142 690

Mail: dispecink@cespol.cz

Chat: opolsku.info/chat

Copyright

Artykuły wyrażają poglądy autorów i są własnością redakcji.
ˆ Cespol Sp. z o.o.

Reklama
Informacje
Pastusiak i Pithart apelują o szybką ratyfikację traktatów
13.05.2003, 07:32:00
Mail Wysłać artykuł
Opinion Dodać opinię
Print Druk artykułu
Rate Ocenić artykuł
Kowalová Dorota - DK
Wiadomości
Ocena artykułów: 3
Liczba wizyt ( 28291 )

Marszałek Senatu RP Longin Pastusiak i przewodniczący Senatu Republiki Czeskiej Petr Pithart wystosowali w poniedziałek wspólny apel do przewodniczących Senatów państw UE "o szybką ratyfikację traktatów akcesyjnych".
"Jesteśmy przekonani, że nasze +tak+ dla UE zostanie usłyszane i wzmocnione odpowiednimi decyzjami parlamentów krajów członkowskich UE" - czytamy w apelu. "Dlatego też wyrażamy głęboką nadzieję, że przebieg procesów ratyfikacyjnych zostanie zakończony w terminie, tak aby dzień 1 maja 2004 roku stał się dniem oficjalnego przyjęcia naszych krajów do UE" - podkreślono.

"Zwracamy się do naszych bliskich kolegów, ponieważ chcemy wykorzystać wszystkie środki, by proces ratyfikacyjny był jak najkrótszy" - powiedział Pithart na konferencji prasowej w Warszawie.

Wg Pastusiaka, parlamenty państw europejskich mogą opóźniać proces ratyfikacji, wykorzystując różne kruczki prawne i regulaminowe. "My zaś chcemy, aby ten pociąg z nazwą Polska oraz pociąg z nazwą Czechy dojechał do Brukseli zgodnie z rozkładem jazdy 1 maja 2004 roku" - dodał.

Pastusiak wyraził nadzieję, że "pozostałych osiem państw, które kandydują do Unii, zgadza się z tekstem apelu oraz że posłuży on całej +dziesiątce+".

Pithart poinformował, że czekające Czechów 13 i 14 czerwca referendum unijne będzie pierwszym takim głosowaniem w historii kraju.

"Różnicą między naszymi krajami jest to, że u nas nie jest wymagana 50-procentowa frekwencja, by wynik referendum był wiążący" - powiedział Pithart.

Wg niego, z czeskich szacunków wynika, że ponad 80 procent Czechów opowiada się za wejściem do UE, a frekwencja może być w granicach 50-60 proc.

"Kampania referendalna dopiero nabiera tempa, więc te cyfry mogą jeszcze wzrosnąć" - dodał Pithart.

Politycy rozmawiali także o stosunkach polsko-czeskich oraz o wizji przyszłej Unii Europejskiej. Pastusiak zapewnił, że nie było między nimi różnić w tych kwestiach. "Nasze kraje mają takie same strategiczne interesy" - dodał.

Pithart jest członkiem Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej - Czechosłowackiej Partii Ludowej. Od lutego 1990 do lipca 1992 roku był premierem czeskiego rządu. Przewodniczącym Senatu RCz jest po raz drugi.

Przewodniczący czeskiego Senatu przyjechał do Polski na zaproszenie Pastusiaka. W poniedziałek spotkał się także z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim, ministrem spraw zagranicznych Włodzimierzem Cimoszewiczem oraz marszałkiem Sejmu Markiem Borowskim.

Źródło:PAP
PDF
Export do PDF
Print
Druk artykułu
Mail
Wysłać artykuł
Opinion
Dodać opinię
12345Liczba głosów: 12467 , aktulana przeciętna: 3
Komentáře:
KomentářeČlánek zatím nebyl komentován

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.


Související články:


Warto przeczytać

Czeski rynek dla polskich przedsiębiorców.Dla polskich firm są przygotowane:


  • W pełni wyposażone biura

  • Wirtualne biura, gdzie koszty utrzymania są rozłożone na grupę polskich firm

  • Biura na związane z legislatywą potrzeby rejestracji firmy.


Wyszukanie partnera handlowego

Oferujemy dlatego Państwu pomoc przy wyborze partnera, która oparta jest na długoletnich doświadczeniach praktycznych ze środowiska handlowego.

O ile skorzystacie z naszych usług, mamy dla Was szeroki wybór form i zakresu usług.


Zapraszamy na OCZECHACH.INFO

Szukasz informacji o Czechach? Odwiedź nasz portal internetowy oczechach.info. Tutaj możesz uzyskać aktualne dane na temat gospodarki, wymiany towarowej, form działalności osób zaganicznych i wiele innych ciekawostek, które Cię interesują. Jeżeli masz jakieś pytania, to pisz lub dzwoń pod numer dyspozytorni. Właśnie dla Ciebie stworzyliśmy te strony i jesteśmy przygotowani do współpracy z Tobą.


Reklama

Napisz do nas
Od

Opis

Tekst

Zobacz także:

oSlowacji.info
oPolsku.info
oCzechach.info
C-bs.eu
Cespolgroup.com
Dobrarada.biz